pencil
Малюнки Статті Дитячі малюнки — джерело інформації про дитину

Дитячі малюнки — джерело інформації про дитину

Дитячі малюнки

З усіх діагностичних проективних методик психологічний аналіз малюнків найбільш поширений. Сьогодні ми розглянемо найбільш показові деталі, які можуть багато чого підказати спостережливим та люблячим батькам.

Усі діти люблять малювати. Близькі люди, як правило захоплюються малюнками улюбленого малюка, хвалять його за фантазію та майстерність — і це правильно, це підвищує самооцінку дитини, зміцнює її впевненість у своїх силах та зайвий раз переконує в тому, що його люблять і він важливий.

Але малюнки — це не лише мистецтво. Коли дитина малює, вона виражає свої емоції, настрій, невдоволення, свої прихильності, тривоги, страхи. Просто треба вміти спостерігати та знати, які висновки можна зробити з того, що ми бачимо.

Душа людини — найбільша таємниця. Душа дитини — не виняток. Внутрішній світ дитини багатий і різноманітний, почуття і переживання, трагедії й радощі у нього часто цілком «дорослого» масштабу. На що перш за все треба звертати увагу?

Розміри малюнку

Як правило невпевнені, затиснуті, тривожні, зайво сором’язливі діти, діти з заниженою самооцінкою малюють маленькі малюнки. Особливо про це свідчить те, коли по відношенню до чистого аркуша паперу, дитина зображує самого себе непропорційно маленьким. Впевнена у собі дитина, яка живе в оточенні довіри та повного психологічного комфорту малює впевнено та крупно.

Члени сім’ї

Відсутність якогось члена родини — ознака, яка говорить сама за себе. Особливо коли дитина зображує себе на великій відстані від, наприклад, батька. Дистанція між фігурами дитини і близької людини — це дистанція у відносинах. Причина, скоріш за все, у відсутності довіри або навіть страху перед «об’єктом» який відсутній, або далеко зображений.

Частини тіла
Перебільшено великі руки, ноги, (особливо коли вони схожі на кігті), ретельне промальовування зубів, злі оскали свідчать про агресію, схильність до афективних спалахів і конфліктів, невміння співпрацювати, відчуття протесту.

Кольорова гамма
Темні кольори, домінування чорного — психоемоційна напруга, страхи, підвищена тривожність, психологічний дискомфорт, часто відчай. Це показово лише в тому випадку, коли дитина вибирає чорний (темний колір) кожний раз, не дивлячись на те, що ви пропонуєте їй широкий спектр кольорів, і на столі лежать олівці всіляких відтінків.

Темні кольори, а також присутність різних відтінків сірого часто свідчать про приховану депресію. Якщо часто присутній червоний колір у великій кількості, це ознака конфліктності та агресивності дитини, причини якої потрібно шукати, щоб усунути або по можливості відкорегувати ці риси.

Натиск на олівець
Перед тим, як говорити про натиск, хочу сказати, що інформативними можна враховувати тільки ті малюнки, які виконані саме олівцями (ні в якому разі не фломастерами, маркерами чи фарбами). Слабкий, невпевнений натиск, лінії, які часто перериваються, говорять про боязкість, невпевненість малюка, його швидкій психічній виснаженості. Якщо дитина часто витирає те, що намалював — це свідчить про те, що вона невпевнена. Про агресивність та гіперагресивність говорить той факт, що олівець дірявить аркуш або продавлює папір. Холеричний темперамент, імпульсивність видають жирні контури.

Темп роботи
Флегматичний темперамент проявляється у повільному, але ретельному малюванні, зосередженості на процесі; холеричний, відповідно — у швидкому, імпульсивному малюванні, розмашистості. Якщо ж дитина малює повільно, але без зацікавленості — це свідчить про слабкий тип нервової системи, пасивності, тривожності.

У подальших статтях ми розглянемо психологічний аналіз дитячих малюнків більш детально.


Ірина Бойко

Переклад з російської.

Стаття надрукована у журналі «Справи сімейні» №9 2011 р.

 

Переглянути малюнки на тему «Сім’я»

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити